İstanbul’un En Lüks Hamamları

1.118

Hamam, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen, dünyada da “Turkish Bath” olarak ün saldığımız bir kültürdür. Turistlerin bir çoğu belkide bizden daha fazla gitmektedir.

Dünyada satılan pahalı ve lüks olan evlerin  çoğunda, özellik olarak yazılmaktadır. Ancak ülkemizde Osmanlı dönemindeki kadar revaçta olmadıkları kesindir. Her insanın yaşamı boyunca en az bir kere gitmesi gerektiği nadir yerlerden biridir ki ülkemizde de çok sayıda hamam bulunmaktadır. Sizler için İstanbul’daki en lüks ve en pahalı hamamlardan birkaçını listelemek istedik.

Çinili Hamamı

Kösem Sultan tarafından 1640 yılında yaptırılmıştır. Çinili ismi, içerisinde bulunan çinilerle bezeli olmasından gelmektedir ancak çalındığından günümüze kadar kalmamıştır. Giriş ücreti 20 Türk Lirasıdır. Kese veya masaj istenilirse ekstradan 12 Türk Lirası daha verilmektedir.

Tarihi Gedikpaşa Hamamı

Kapalı Çarşı yakınlarında yer olan ve 1475 yılında yapılmıştır. Kadın ve erkek bölünleri mevcuttur. Kişi Başı 50 Türk Lirası, kese ve masaj dahil 70 Türk Lirasıdır.

Çemberlitaş Hamamı

1584 yılında Nur Banu Sultan’ın Mimar Sinan’dan istemesiyle yaptırılmıştır. Hamam içersinde bir çok osmanlı yazıtı bulunur.Kadın ve erkek bölümleri olan Çemberlitaş Hamamının kişi başı fiyatı 60 Türk Lirasıdır. Kese ve masaj dahil edilirse fiyat 90 Türk Lirasına çıkmaktadır.

Tarihi Galatasaray Hamamı

1484 yılında Gül Baba’nın Sultan II Beyazıd’a arzu ile yapılmış olan Galatasaray Hamamı, günümüzde en çok tercih edilen hamamların başında gelmektedir.Sadece erkeklere açık olan hamamın fiyatı kişi başı 65 Türk Lirası olup kese ve masaj istenirse 135 Türk Lirasıdır.

Cağaloğlu Hamam

300 yıllık bir yapı olan Cağaloğlu Hamamı, I Mahmut döneminde barok tarzında yapılmıştır. Sıcak ve soğuk bölümleri olduğu için klasik Osmanlı mimarisinden farklıdır. Kadın ve erkek bölümleri de bulunan Cağaloğlu hamamı New York Times’ın “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer” arasında yer almaktadır. Fiyatı kişi başı 90 Türk Lirasıdır. Kese, masaj dahil fiyatı 150 Türk Lirasıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi