Kredi Notum Ne Zaman ve Neye Göre Güncellenir?

386

Bankalara kredi çekmek amaçlı başvuru yaptığınızda bir puanlama sistemi sayesinde sizin kredi notunuzu değerlendirirler. Bu kredi notunun seviyesi, başvurularınızın kabul edilip edilmemesi açısından çok önemlidir. Önceki “Kredi Notu Nedir ve Nasıl Belirlenir?” yazımızda kredi notunuzun nasıl belirlendiğini öğrenebilirsiniz. Bankaların talep ettiği kredi notundaysanız kredi işlemleriniz için kolaylıkla onay alabilirsiniz ve işlemleriniz hızlanır. Kredi notunuz aranan seviyenin aşağındaysa da sorun değil. Kredi notunun yükseltilmesi yoluyla da bankaların koyduğu kriterlere ulaşmanız mümkündür.  Kredi notlarınız, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kaydedilir ve güncellenir. Fakat bu işlemler belirli bir zaman diliminde yapılır. Kredi notum ne zaman neye göre güncellenir diyorsanız da merak ettiğiniz bilgileri vermeye başlayalım.

Yazıda Neler Var?

Kredi Notlarınızın Önemi

Kredi Kayıt Bürosu sayesinde bireylerin yapmış olduğu kredi işlemlerinin ayrıntıları ve sürecin tamamı kayıt altına alınır. Kredi Kayıt Bürosu bu işlemleri inceler, kredi notuna yansıtır ve belirli bir puanlama sistemi oluşturur.  Kredi notu bankanın istediği kadar yüksek değilse yani kriterlere uymuyorsa genel olarak bankalar kredi taleplerini reddederler. Fakat mevcut borçlarınızı kapatarak ve ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltmeniz de olasılıklar arasındadır. Hesaplarınızla ilgili yapacağınız ödemelere sadık kalırsanız bunlar da kredi notunuzun yükselmesinde pozitif bir etki yaratır.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Bu ödeme planları ve sürecin arkasından Kredi Kayıt Bürosu bir risk raporu oluşturur. Bu rapor, ödemelerinize göre kredi notunuzu her ay güncelleyerek çıkarır.  Bankalar da ay sonunda bu bilgileri toplar ve kredi başvurularınız esnasında detaylı bir şekilde inceler.  Toplanan bilgiler de ilgili ayın 10. İş gününde risk raporuna yansıtılır ve güncellenir. Risk raporunuzda herhangi bir güncelleme gözükmüyorsa da bankanızın herhangi bir şubesine giderek risk raporuna itiraz etme hakkınız mevcuttur.

Bu itirazın takibi 11 numaradan ve harften oluşan referans numarası ile takip edilir. Bu rakam aynı zamanda risk raporunun da ilk sayfasının sağ üst köşesinde yazmaktadır. İtiraz işlemleriniz için de kayıt referans numarası talep edilir. Bu numara da risk raporunun üçüncü sayfasında, bireysel hesap kısmında yazar. Bunun dışında hangi bankaya itiraz edilecekse, o bankaya ait bir referans numarası kullanmalısınız. İlk kredi alımınız sizin için daha kolay olmaktadır. Negatif bir algı ya da süreciniz olmadığı için sizin hakkınızda daha pozitif bir hava hakimdir diyebiliriz. Bu ilk krediyi alabildikten sonra kredi notunuz oluşur. Bu notun yüksek olması için de ödemelerinizi zamanında yapmanız çok önemlidir.

Kredi Notu Güncelleme

Kredi kullanmak isteyen birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri de kredi notum ne zaman neye göre güncellenir sorusudur. Geçmişte yaptığınız kredi başvuruları sonucu oluşan kredi notunuz güncellendiğinde yine kredi almanız mümkündür. Fakat kredi notunuzun yükselmesi için yaptığınız işlemler ve çabaların sonucu biraz uzun vadede alınır. Güncelleme zamanı genelde uzundur.  Bu yüzden diyebiliriz ki geçmişte kredileriniz yüzünden negatif bir algı yaratmışsanız bunu silmek biraz uzun zaman alacaktır. Bu yüzden kredi çektikten sonra bütün ihtimalleri göz önünde tutmalısınız. Kredi notunuzun güncellenmesi için kesin ve net bir tarih vermek mümkün değildir. Her bankanın kendisine özgü kriterleri ve aşamaları vardır. Fakat kredi notunuzu yükseltmeniz, ödeme koşullarına sadık kalmanız ve aksatmamanızla yakından ilgilidir diyebiliriz. Kredi notunu nereden öğrenebilirim? diyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. “Findeks Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi