Palmer Johnson Firmasından Göz Alıcı Yatlar

543

“Benim bir yatım olsa, beyazdan başka bir renk olurdu kesin” diyenlerin, sözlerine kulak asan Palmer Johnson Yachts firması, dünyanın ilk altın renkli yatını tasarlamışlar. 1918 yılında kurulan Palmer Johnson Yachts firması, ilk başlarda balıkçı teknelerini onarma işleri ile uğraşmışlar ve oldukça küçük boylarda, kayık olarak nitelendirebiliriz, deniz araçları üretmişler. 1926 yılında ilk yatlarını üreten firma, günümüzde lüks, yüksek teknoloji ile donatılmış, ev rahatlığında olan yatlar üreten firma haline gelmiştir.

Ürettikleri 48M SuperSport isimli yat, aslında ürettikleri diğer, 36M, 48M ya da 72M modelleri ile aynı dizayndadır. Farkları yatın uzunluğundan kaynaklanmaktadır. Tam ölçüldüğünde aslında 49 metre boyuna sahip olan 48M SuperSport yatını, diğerlerinden farklı bir renk kullanmışlar ve sarı renge boyamışlardır. Dünyada ilk sarı renkli yat 48M SuperSport’tur. 

Fiber olması sayesinde diğer yatlar kadar ağırlığı bulunan 48M SuperSport’un sahip olduğu  MTU 16V 2000 M94 motorları sayesinde, denizde 32 knots hıza oldukça rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. (60 km/s)

12 kişi, 9 kişilik mürettebat ile toplamda 21 kişi kapasiteli, kendinize ait odaların bulunduğu ve ışıkları ile sanki uzay üssündeymiş havası veren 48M, fiyatı tam olarak bilinmesede 10 milyon dolar üzerinde bir rakam olacağı söylenmektedir. Normal zengin olmanız da bu yatı almak için yetmiyor anlaşılan, ultra zengin olmalısınız.

Bir diğer tasarım harikası yatı ise 42M olarak adlandıran yattır. Bu yat bir önceki yata göre daha kısa (yaklaşık 6 metre) ve hemen hemen aynı tasarım çizgilerine sahiptir. Boyunun 6 metre kısa olması onu 48M’den daha hafif yapmıştır ama aynı sürate çıkabilmektedir. Ve ülkemizde “ben yat alsam kesin siyah boyatırdım” diyenlere için yapılmış bir yat.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi