Şirket Tahvili İhracı Nedir?

2.237

Öncelikle tahvil nedir ona göz atarak konuya giriş yapalım. Tahvil, kimi şirketlerin kaynak bulmak amaçlı itibari kıymetlerin eşit ve ibareleri aynı olmak üzere, şirketlerin yatırım ihtiyacını karşılamak için çıkarttıkları, vadesi bir yıldan uzun süre olan borç senetleridir. Tahviller ticaret veya sermaye piyasası kanunlarına göre çıkartılır. Şirket tahvili, şirketlere ucuz ve uzun süreli vadeli kaynak sağlama amacı taşır. Hem şirketler hem de devlet bu tahvilleri çıkartabilir. Devlet tahvilleri, devlet kurumlarınca verilen faiz sertifikalarıdır. Özellikle temerrüt riski olmayan tahviller, güvenli yatırım araçlarıdır.

Özel sektör tahvilleri bankalar veya şirketler tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. En az bir yıl vadeli, iskontolu veya kuponlu olarak ihraç edilmektedir. Yatırımcılar minimum 1000 lira tahvil talep edebilirler. Tahvil talep edecek olan yatırımcı şirketler SPK’dan izin almak zorundadırlar. Tahvil sahibi şirket için kar ve zarar açığına katlanmaz, sadece faiz ile geri ödenmesi durumunda geçici borç vermiş olur. Kamu borçlanma aracı dışındaki tahvillerin ihraç ve halka arzı için bunların Sermaye Piyasası Kurulu’na kaydettirilmesi gereklidir. Katma bütçeli ve genel idareler ile T.C. Merkez Bankası’nca ihraç edilecek tahviller kurul tarafından onaylanmaz.

Şirket Tahvili Kazanç Sağlar Mı?

Tahvil talebi onaylandığında şirketler tahvil sahibine uzun vadeli olarak borçlanmış olur. Alacaklı tahvil sahibi şirket üzerinde alacağı miktardan ötesinde başka bir hakka sahip değildir.

Faiz oranları düştüğünde tahvilin değeri yükseldiğinde vadesinden önce satılması elbette ki kazanç sağlayacaktır. Faiz oranları yükseldiğinde şirket tahvil değeri azalır. Ancak tahviller çoğu zaman sabit getiride olan kıymetlerdir. Bono gibi hem sabit hem de faiz getirisi sağladığı için çok kazançlı ve tercih edilen güvenilir ve birikim yapılabilen bir sistemdir.  Banka aracılığıyla yapıldığı gibi borsa üzerinden de gelir elde edilebilir, kazanç sağlanabilir. Tahviller faiz ile getiri sağladığı için, tahvil yatırımcıları tarafından ekonomi gündemi takip edilmelidir. Banka, devlet, vergiden muaf, hisse senedine çevrilebilir ve iskontolu olmak üzere beş bölüm de incelenen tahvil çeşitlerinin her biri ayrı ayrı getiri sağlar. Eğer şirket tahvili alım satımı yapacaksanız, bu hususlara dikkat etmenizi ve borsanın iniş çıkışlarını takip etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi