Yatırım Araçları Nelerdir? Nasıl Seçim Yapmalıyız?

1.144

Yatırım araçları parasını değerlendirmek isteyen kişiler için mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızda en iyi yatırım aracı kazandırır, seçerken nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Birikim ve doğru bir yatırımla paraya değer katmak ve kar etmek herkesin istediği bir durumdur. Ancak bu durumun detaylı incelemesi son derece önemlidir. Yüklü miktarda parası olanlar için birbirinden farklı özelliğe sahip yatırım araçları vardır. Yatırım araçları içinden sizin için en karlı olanı belirlemek adına konuyu daha netleştirmek gerekir.

Bir yatırımın karlı olmasıdemek,size uygun seviyede kazanç sağlaması demektir. Uygun seviyede kazancın olması için de doğru yatırım yapmanız ve gerekli donanıma sahip olmanız gereklidir. Yatırım tercihi yapmadan önce çeşitli alternatifleri göz önünde bulundurmanız, paranız için detaylı bir inceleme yapmanız size avantaj sağlayacaktır. Mantıklı bir yatırım aracında paranızı değerlendirmek için bilgi ve tecrübe kazanmanız önemlidir.

Yatırım Aracı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paranızı karlı bir yatırımda kullanmaya karar verdiyseniz, ancak hangi yatırım aracını nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanıziki belirleyici faktöre dikkat etmek gerekir:

  • En önemlisi para faktörüdür.  Yatırım yapmadan önce kendinize bir plan ve hedef oluşturun. Ne kadar yatırım yapacaksınız ve kar hedefiniz nedir bunu belirleyin.
  • Yatırım araçları seçerken dikkat etmeniz gereken diğer madde yatırımınızın risk durumudur. Riskli ya da risk olmayan yatırımları farklı yönleriyle değerlendirin. Paranızın boşa gitmemesi için bunun hayati önemi vardır.

Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım araçları kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır:

Risk olmayan en iyi yatırım aracı:

  • Hazine bonosu: Risk olmayan yatırım araçları içinde en çok tercih edilenlerden biridir. Daha çok büyük meblağlarda kullanılan bu yatırım, bir seneden daha az vadelerle oluşturulan bir borçlanma senedidir. Önce siz devlete faizle birlikte borç veriyorsunuz. Sonra devlet de vadesi geldiğinde sizin verdiğiniz borcu yine faiziyle geri ödüyor.
  • Faiz: Paranızı bankalarda değerlendirmenin en risksiz yoludur. İsteğe göre yatırımınızı vadeli hesaplarda ya da günlük faizi olan bankada tutabilirsiniz.
  • Emlak: Yatırımlarda ev veya ofis almakla kira geliri elde edebilirsiniz. Yıllar sonra değerlenen bir arsa alımı da tercih edilebilir. Ancak zamanlamaya dikkat etmek, yatırım yaparken zarara girilmemesi için önemlidir. Ev fiyatlarının hangi dönemlerde artıp düştüğünü takip edebilirsiniz.

Riskli olan yatırım araçları:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi