Yatırım Fonu Nedir? Fon Tipleri Nelerdir?

551

Yatırım fonu nedir sorusuna cevap vermeden önce, ilk olarak portföyün ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Portföy, herkesin bildiği üzere kişi veya kuruluşun sahip olduğu varlıkların hepsine denmektedir. Ancak yatırımda kullanılan anlamı, sermaye piyasası araçları ve kıymetli madenlerden oluşan varlıklar anlaşılmalıdır. Yatırım fonu ise, halktan alınan paralar ile hisse senedi, tahvil ya da kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yönetilmesidir.

A ve B yatırım fonu olarak 2 ana tipi bulunmaktadır. İkisi arasında gelir, risk ve çalışma prensibinde farklar bulunur. A tipi fonda, portföylerinin aylık ortalama %25’i Türk şirketlerinin hisse senetleri oluşturmak zorundadır. B tipi fonda böyle bir sınırlama bulunmaz.

A tipi fonun içersininde belli bir oranda hisse senedi olduğu için,  borsa ile  bağlantılıdır. Bu nedenle borsada oluşan bir hareket sonucu iyi ya da kötü yönde etkilenir. B tipi fonda ise kaybetme riski yoktur buna karşılık, A tipi fondaki kadar kazandırmaz. Yani kısaca özetlemem gerekirse, A tipi fonda risk fazla olduğu için kazanma oranıda bir o kadar fazladır. B tipinde ise hiç para kaybetmeyeceğiniz için, kazandığınız para oldukça azdır. Kazanırsınız ama çok az miktarlarda.

B tipi fonun bir avantajı, bozdurmak isterseniz, bir ya da iki gün beklemenize gerek yok, hemen bozdurma işlemi yapabilirsiniz. B tipinin mantığını repo gibi düşünebilirsiniz. Bütün müşterilerin fonlarını bir kerede topluca repo yaptığı için hem yüksek oranda faiz alırlar hem de masrafları daha az olur. Bu yüzden bankalarında işine gelmektedir. Asla para kaybetmediğiniz bir fon olduğu için, B tipi fonun gelirleri üzerinden belli bir oranda gelir vergisi ve fon payı kesilir. Ancak her iki fon tipi de Kurumlar Vergisinden muaftırlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi