Borsa Nedir? Borsa Türleri Nelerdir?

628

Genel olarak menkul kıymet gibi değerli evrakların işlem gördüğü kurumsal piyasalar olarak adlandırılmaktadır. Borsa da işlem gören menkul kıymetler yatırım yapmak isteyenlerin en çok talep ettiği kağıtlardır.

Borsa sadece hisse senetlerinin değil aynı zamanda diğer menkul kıymetlerin de  işlem gördüğü yerlerdir. Borsada ki işlemler arz ve talep kurallarına göre işlem görürken bir yandan da fiyatların resmi olarak belirlenmesi ile ortaya çıkar.

Yazıda Neler Var?

Borsa Da Farklılaşma

Borsa da işlem gören kurumsal firmaların yanı sıra halka mal olmuş birçok işletme de yer almaktadır. Sembolik anlamda hisselerini halka sunulması ile yapılan borsa işlemleri de vardır. Ancak böyle kurumsal işletmelerin sunduğu bu tarz kağıtlar tamamen sembolik olduğu için pek fazla getirisi olmayacaktır. Tabi ki borsa tarihinde ki en eski borsa türü ticari borsalardır. Bu borsa türleri işlem gören ürün veya kağıtlara göre isimlendirilmektedir. Bu nedenle birçok borsa çeşidi vardır. Tabi ki günümüzde en çok bilinen borsa türü dövizlerin ve değerli kağıtların alınıp satıldığı borsalardır.

Borsaların Amaçları Nelerdir?

Borsalar genel olarak ortak amaçlar doğrultusu üzerine kurulmuştur. Bu amaçlar doğrultusunda hareket etmek zorunda olan borsaların amaçları şunlardır;

1 Şirketlere ve ekonomiye halka açılmaları için ve kaynak sağlayabilmeleri için kaynak sağlamak.

2 Gerçek tasarruf sahiplerine tasarruflarını değerlendirebilmek için güvenilir yollar sunmak.

3 Hisse senetlerini almak ve satmak isteyenler için güvenilir ve ortam sunmaktır.

Borsa Türleri

Borsa da işlem gören malzemeye ya da değerli kağıt türüne borsalar farklılık göstermektedir. Borsaların farklı çeşitlerine uygun yatırım yapmak mümkün olduğu için borsa çeşitlerini bilmek gerekir. Buna göre borsa çeşitleri;

1 Ticari mal borsası; bu borsa türü hammadde, gıda ürünleri ve tarım ürünlerinin işlem gördüğü borsa çeşididir. Bu borsa türü değiş tokuşun sıklıkla yapıldığı zamanlardan itibaren kullanılmaktadır. Tabi ki bu gibi nedenlerle ticari mal borsaları kağıt borsalarından daha eskidir. En eski ticari mal borsası Alman borsası olarak bilinmektedir.

2 Futures borsası; türev borsası ya da seçenekli borsa olarak da adlandırılan borsa türüdür. Bu borsa da tasfiyeler gelecekte yapılacak olmasına rağmen işlemler bugün yapılmaktadır.

3 Kıymetli kağıtlar borsası; hisse senetleri borsası olarak da isimlendirilen bu borsa da değerli kağıtlar işlem görmektedir. Kıymetli kağıtların değerlendirilmesi için oldukça farklı bir borsa türüdür. Bu borsa da hisse senetleri ve diğer kıymetli evraklar da işlem görmektedir. Yakından takip edilen bu borsa da kurlar zaman zaman dalgalanmalar göstermektedir.

Cep telefonundan anında canlı borsa takibi uygulamalarını buradan, internetten canlı borsa endeksleri konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi