En Pahalı 10 Ekstrem Spor

Spor yaparken aynı zamanda adrenalini zirvede yaşamak isteyenlerin tercihi haliyle ekstrem sporlar. Bungee jumping, yamaç paraşütü, tüplü dalış gibi ülkemizde de oldukça yaygın spor dallarının yanı sıra, biraz daha zahmet ve para isteyen ekstrem spor dalları da mevcut aslında. Bunlardan ilginizi çekebilecek 10 tanesini sıraladık. Sınırları biraz daha zorlamak isteyenler resimleri gördüklerinde dahi eminim heyecan duymaya başlayacaklardır.

10 Rafting – 80 TL – 200 TL

Kendi ekipmanlarınızı kullanmanıza pek gerek olmadığından, aslında oldukça uygun fiyatlara neredeyse tüm gününüzü bot üzerinde nehrin tehlikeli sularında geçirebiliyorsunuz.

9 Bungee Jumping  – 100 TL- 500 TL

Bu fiyatlar aslında bungee jumping yapacağınız bölgeye, atlayış yapacağınız yüksekliğine ve hatta video çekimi için gerekli ekipmanlar vs.. göre değişkenlik gösterebilir. Fakat bir Türkiye’ de ortalama fiyatları baz aldık.

8 Kaya Tırmanışı – 150 TL – 700 TL

Dünyanın her yerinde birçok farklı bölgede yıllardır yapılabilen ve bu tecrübeyi deneyenlerin, hem karar verme yeteneklerini arttırdığı hem de uzun süre doğayla baş başa kalmanın huzurunu yaşattığını için vazgeçemediği bir spor dalı olarak biliniyor.

Antalya, Fethiye, Gebze gibi bölgelerde de gerçekleştirilen ama kaya tırmanışı için daha bilindik bölgeler olan Amerika ve Japonya’ da bulunan yerlere seyahat harcamalarını da katabilirsiniz siz ekipman maliyetleri üzerine. Ekipmanları da 500 TL – 800 TL arasında bir fiyata temin edebilirsiniz.

7 Skydiving – 400 TL – 800 TL

Ekstrem bir spor dalı olarak başlayan 10.000 feet serbest atlayış, yavaş yavaş normal bir spor olarak gelişmekte ülkemizde. Özellikle Efes taraflarında rağbet gören bu aktiviteyi kendi başınıza yapmak isterseniz, gerekli ekipmanlar için en az 5.000 TL ‘ yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

6 Wingsuit – 3.000 TL

90’ların sonlarında ilk defa denenmeye başlayan ve sınırları zorlamak isteyen kişilerin tercihi olan wingsuit için öncesinde en az 200 skydiving tecrübeniz olması gerekiyor. Gerekli güvenlik önlemleri alındığında tehlikesi olmadığı söylense de yapmanın cesaret isteyeceği bir spor.

Temel ekipmanlar için de en az 5.000 TL harcamanız gerekiyor.

5 Helikopter Kayağı (Heliski) – 3.000 – 6.000 TL

Kayak yapmak zaten başlı başına bir heyecan iken bir de bölgeye tırmanın mümkün olmadığı tepelere sizi helikopter ile bırakıp, siz yoğun ve kar tabakası üzerinden aşağı inerken helikopter de sizi takip ediyor.

Genelde tur olarak katılınabilen bu ekstrem spor branşını, Türkiye’nin sadece belirli bölgelerinde ve belli mevsimlere yapabiliyorsunuz.

4 BASE Jumping – 5.000 TL

Building (bina/gökdelen), Antenna (yüksek anten kulesi), Span (köprü, baraj setleri), Earth (doğal yapılar). Açılımı bu şekilde olan ve gerçekten adrenalini en tepede hissetmenize olanak sağlayan, gerçek bir ekstrem spor dalıdır. Biraz tehlikeli bir aktivite olduğundan öyle herkesin de yapabileceği bir şey değil maalesef. Türkiye’ de bu atlayışı organize eden bir yer bulamadığım için ekipmanları temin edebileceğiniz fiyatı yazdım.

3 Skysurfing – 10.000 TL

Adından da anlaşılabileceği gibi, serbest atlayış ve sörfü birlikte yapabileceğiniz bir ekstrem spor dalı. Henüz ülkemizde bu etkinliği düzenleyen bir kurum olmadığı için ekipman fiyatını sadece verebildik. Sizi gerekli yüksekliğe çıkarması için bir araçta bulursanız tamamdır zaten 🙂

2 Mağara Dalışı – 15. 000 TL

Normal bir scuba dalış yapmak zaten başlı başına heyecanken, bir de bu tecrübeyi mağaraların içine girip, hiç keşfedilmemiş noktalara ulaşarak denemek, suyun yüzeyine hemen çıkış imkanı olmadığından hem çok tehlikeli hem de bir o kadar etkileyicidir.

Verdiğimiz fiyat ekipmanlar için yine. Bunun haricinde seyahat masraflarını da eklemeyi unutmayın.

1 Yüksek İrtifa Dağcılığı – 50.000 TL

Yüksek irtifa dendiğinde en az deniz seviyesinden 2.000 metre yüksekliği düşünebilirsiniz. Tabi ki bu yüksekliğe çıkmak için sağlam bir ekipman ve rehbere ihtiyacınız olacaktır. Hafta sonu için yapılacak bir etkinlik değil. Aksine aylar öncesinde tüm planların yapılmış her şeyin çok önceden hazır olması gerekiyor. Tüm bunların maliyeti ve seyahat masraflarınız da dahil ortalama bir fiyatı belirtiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi