Dünyanın En Pahalı Arabası El Değiştirdi | Lamborghini’nin Tahtı Elinden Alındı

5.203

Dünyanın en pahalı arabası 2020 yılında el değiştirdi. Uzun süre en pahalı araba ünvanını elinde tutan Lamborgihini tahtından oldu.

Dünyanın En Pahalı Arabası 2020 Yılında Bugatti Oldu

Uzun bir süre tahtı elinde tutan Lamborghini markası 2020 yılında dünyanın en pahalı arabası ünvanını kaybetmiş durumda. Geçtiğimiz yıllarda da Lamborghini’nin tahtını tehdit edenler olmuştu ancak Veneno Roadster ile bu yerini sabitledi ya da en azından Lamborghini firması böyle sandı. 2020 yılının en pahalı arabası ünvanı, son derece gizemli ve simsiyah renkli bir otomobile gitti.

BUGATTI LA VOITURE NOIRE

Aslında bu araba hakkında pek fazla özellik halka açıklanmadı. Bugatti firması bu stratejiyi kullandı ve La Voiture Noire bir anda tüm dünyanın ilgisini üzerine çekti. İsmi “Black Car” yani siyah araba anlamına gelen Bugatti La Voiture Noire dünyanın en pahalı arabası oldu.

Bugatti La Voiture Noire teknik özellikleri halka açıklanmadı. Hatta aracın iç dizaynı da insanlara sunulmadı. Bunu neden söyledik çünkü bazı siteler Bugatti Divo’nun iç mekan resmini La Voiture Noire diye göstermişler, inanmayın istedik. Neyse yine araba hakkında sağolsun firma bir kaç özellik açıkladı.

Veyron ve Chiron’dan ilham alınarak tasarlanan La Voiture Noire tamamen karbon fiberden yapılmış bir araba bu sayede oldukça hafif. Aracın fiyatını sizi daha fazla meraklandırmadan söyleyelim 19 milyon dolar. Bu aracı ilk satın alan Volkswagen Grubu sahibi Ferdinand Piech olmuş. Hayırlı olsun ne diyelim. Araba gerçi araba demek doğru olur mu bilemedik ama 1500 beygir güç üreten 8 litrelik W16 bir motora sahip aracın son sürati ise 420 km/s.

Lamborghini Veneno Roadster

Dünyanın en pahalı arabaları listesinde 4. sırada yer alan ama uzun süre ünvanı elinde bulundurun Lamborghini Veneno Roadster ile ilgili biraz bilgi verelim.

İtalya da üretilen bu araç 6.5 litre, 12 silidir motoruyla 750 beygir güç üretmektedir. Hem görüntüsüyle hem de motor gücüyle ön plana çıkan bu araç  4.500.000 milyon dolar fiyata sadece 9 adet üreteceklerini açıklamalarıyla, daha üretime geçilmeden ön sipariş ile tükenmiştir.0-100 km hıza sadece 2.8 saniyede çıkabilen Veneno’nun son süratı 355 km/s’tir. Veneno’nun şasesi karbon fiberden üretilmiş bu da ağırlığı düşürmek ve daha iyi hızlanmasına olanak sağlamış. Veneno’da ayrıca 7 ileri triptonik vites kullanılmıştır. Bu aracın iç konsolunu çok gösterişli yapılmamıştır. Ürütecilere göre bunun nedeni sürücünün tüm dikkatini yola vermesini sağlamakmış.

Lamborghini markasının ürettiği dünyanın en pahalı arabası olarak tarihi adını yazdıran Veneno, aerodinamik görüntüsü, inanılmaz motor gücü ve son teknoloji kullanılarak yapılan sıra dışı bir araç.

Lamborghini markası daha önceki araçlarına İspanyol boğaların isimlerini vermişti bu sefer ispanyolcada “zehir” anlamına gelen Veneno ismini verdiler.

1 yorum
  1. Seyit alakaş diyor

    Arabanın bir düşük modelinden bizde var 9.000.000 liraya aldım ve vom güzel e 5 te deneme yaptıp rahat 398 dedim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi