Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler

448

Borsa Nedir?

Paranızı yatırım olarak değerlendirirken farklı bir yol denemek istiyorsanız borsaya yönelebilirsiniz. Yalnız borsaya yatırım yapmadan önce konuyla ilgili detaylı bilgi edinmenizde fayda vardır. Borsa nedir? sorunun cevabı; kurumsal piyasada alım – satım işlemlerinin yapılmasıdır. Normal alım satımdan farkı alıcı ve satıcının birbirini görmemesi, bunun yerine broker adı verilen aracı kurumun işlemleri yapmasıdır.

Bu aracı kurum, satıcının ya da alıcının taleplerini borsaya uygun hale getirir. Ayrıca tüm analizlerin detaylı bilgisine sahiptir ve sizin için de iyi bir danışman olacaktır. Borsa da değerli madenler, tarım ürünleri, enerji ürünleri gibi çok çeşitli alanlarda malı alım satımı yapılır. Bu malların doğru zamanda alınması ve satılması kar edilmesinde belirleyicidir.

Borsada Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Borsa nasıl oynanır? sorusunun cevabı ise kesin olarak böyle oynamalısınız denilemez. Borsaların avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Riskli bir piyasadır anlayacağınız.  Piyasanın yapısından dolayı aracı kurumlara komisyon verilmesi dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak bunun dışında yaptığınız yatırımlardan tamamen siz sorumlu olursunuz ve bilgi ve tecrübeniz doğrultusunda yatırımınızdan kar sağlarsınız. Bunun tam aksi de olabilir. Bu açıdan da risklidir.

Borsaya yatırım yapmadan dikkat edilmesi gerekenler;

1 Kendinizi borsaya hazırlayın: önce bir süre borsa değerlendirmeleriyle ilgili kendinize alışkanlık kazanın. Çünkü aşina olmazsanız ve yetersiz bilginiz olursa büyük ihtimalle paranız boşa savrulur.

2 Borsa bilgisine sahip olmak için çabalayın: para üzerinden para kazanmak detaylı bir borsa bilgisi gerektirir. Her faktörü değerlendirecek şekilde kendinizi donatın. Bunun için her gün zaman ayırın.

3 İyi bir piyasa takipçisi olun: Borsanın çok büyük bir bölümü piyasa takibi üzerine kuruludur. Çünkü alacağınız ve satacağınız malların değerinin ne zaman düştüğünü ya da yükseldiğini ancak piyasa takibiyle yaparsınız. Bu yüzden daima piyasa takibi yapın. Piyasa yorumunuzu geliştirin.

4 Kendi yatırım planınızı oluşturun: Kendinize bir rota çizin ve bu doğrultuda yatırımlarınızı gerçekleştirin.

5 Piyasa analizinde uzmanlaşın: Borsanın bel kemiği iyi bir analiz yapmaktır. Zamanlama ve rapor analizlerinde kendinizi geliştirin. İyi bir analist olduğunuzda kimsenin sizi kandırmak amacıyla söylediği tüyolara itibar etmezsiniz.

6 Asılsız tüyoları bilgileriniz doğrultusunda göz önünde bulundurun. Duyduğunuz her bilgiye inanmayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi