Ferrari F12tdf İncelemesi

768

İtalyan firması Ferrari’nin son oyuncağı F12tdf (Tour de France) tanıtımı yapıldı. Beklenildiği üzere agresif bir görüntü ile karşımıza F12tdf oldukça ses getireceğe benziyor. Normal F12 Berlinetta üzerine geliştirililen bu model sadece 799 adet üretilecek.

Normal F12 Berlinetta’dan 40 beygir daha güçlü yani toplamda 780 beygir güç üreten ve kullanılan F1 DCT şanzıman ile vites geçişleri ortalama %30 – %40 daha hızlı hale getirilmiş. V12 6300cc motora sahip olan bu otomobilin değerleri oldukça heyacan verici.

0-100 km/s hıza 2.9 saniye gibi nefes kesen bir sürede ulaşan araç, 0-200 km/s hıza ise sadece 7.9 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin son sürati 340 km/s olarak kayıtlara geçmiştir. Ferrari mühendisleri karbon fiber malzeme kullanarak, normal F12 Berlinetta’dan 110 kg daha hafif olmasını sağlamışlar. Bu kadar hızlı olmasının sebeplerinden biride hafif olması.

Otomobilin diğer göze çarpan özelliklerinde, araç yüksek hıza ulaştığında haraket edebilen arka kanat ve aks kolları sayesinde araç yola daha sağlam tutunabilmektedir. Dış görüntüsünde ise, başta söylediğimiz gibi eskisinden daha agresif ve hırçın. Aerodinamik açısından arka camı daha eğimli bir hale getiren mühendisler, otomobilin arka ve ön taraflarında bulunan hava kanalları ile hem motoru soğutmayı amaçlarken hem de göz alıcı bir görünüme getirmişler.

Sizi bilmem ama bence gayet güzel bir otomobil olmuş, zaten Ferrari beğenmeyen insan olmaz diye düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi