Üniversiteyi Bitirmeyen 10 Milyarder

605

“Oğlumuz hangi işle meşgul? Aylık ne kadar kazanıyor? Hangi üniversitede okudun? Hangi bölümü bitirdin?” gibi buna benzer bir sürü soru duymuşsunuzdur. Özellikle de kız isteme olaylarında bu soruların sorulması şarttır. Ne yazık ki ülkemizde okumayana bırak kızı ellerinden gelse su bile aldırtmayacaklar. Gerçi ülkemizde okusanızda pek fazla bir şey kazanmış sayılmazsınız emin olun. Dışarıya bir göz atın, bir sürü okumuş insan boş boş dolaşıyorlar. Kimisi iş bulamıyor orası doğru kimisinin de içinden çalışmak gelmiyor.

Ama dünyada öyle isimler var ki, “yok artık bu da mı okumamış?” diyeceksiniz. Okumamasını bırakın üstüne üstlük bir de zengin olmuşlar. Yani anayacağınız okumak o kadar da önemli değil, doğru zamanlarda doğru hamleleri yaparsanız başarı sonrasında otomatik olarak gelecektir. Hem siz 4 sene üniversite üstüne 2 sene master ne bilim doktora falan okuyup kendimi geliştireyim, yükseleyim diyerek okuyorsunuz ama işe bir giriyorsunuz, lise mezunu bir adama rapor vermek zorunda kalıyorsunuz. O yüzden okuyun ama çokta zorlamayın.

Şimdi gelelim listemize, bakalım üniversiteyi bitirmeyip zengin olan 10 isim kimlermiş ?

10 Steve Jobs

2011 yılında ölümü ile dünyayı sarsan Steve Jobs, Apple’ın kurucularından aynı zamanda CEO’sudur. Steve Jobs’un hiç bir zaman bir üniversite diploması olmadı.

Reed Üniversitesine giderken, derslere girmeyi bıraktı ve kaligrafi kursunda denetim görevlisi olarak işe başladı. Orada öğrendikleri ile çok yönlü yazı karakterlerini göz önüne alarak Mac’i yaratmıştır. Kurucusu olduğu Apple firmasının -ki bilmeyen kalmadı- 2015 yılındaki tahmini değeri 1.4 trilyon dolardır.

9 Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren firmasının kurucusu, moda tasarımcısı olan Lauren’i, 2010 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i tarafından “Chevalier de la Legion d’honneur” ilan edilmiştir.

Lauren, New York’ta üniversiteye giderken 2. senesinde ayrıldı ve orduya gitmek zorunda kaldı. Askerliğini tamamladıktan sonra 1976 yılında kravat tasarlamaya başlamıştır. Şirketinin şu anki  değeri 6.3 milyar dolardır.

8 Richard Branson

İngiltere doğumlu yatırımcı Richard Banson, Virgin Group ve altındaki yaklaşık 400 kadar şirketin kurucusudur. Lisedeki hocası okulun son günü ona “seni ya hapishanede göreceğim ya da milyoner olarak” demiş. Sonunda milyoner olarak görmüştür. Şirketlerinin değeri tahmini 5 milyar dolardır.

7 Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad, IKEA’nın kurucusudur. İlk işe girdiğinde sadece masa ve sandalye yapmıştır. Liseyi terk etmiş ve hiç bir zaman üniversiteye gitmemiştir. Hatta üniversitenin kapısından bile girmemiş diyebiliriz. Bu günlerde dünyanın en büyük mobilya perakendecisidir. Forbes dergisine göre şirketinin bugünkü değeri 3.4 milyar dolardır.

6 Giorgio Armani

İtalyan moda tasarımcısı kaliteli erkek giyimindeki boşluğu gördü ve o sektöre yoğunlaştı. Şimdilerde kırmızı halıda giysisini giymek için yarışıyorlar.

Giorgio Armani, Bologna üniversitesinde Tıp okurken, okulu bıraktı ve soranlara da “kan görmeye dayanamıyorum” gibi espirili bir yanıt verdi. Armani şirketinin şu anki değeri 8.2 milyar dolardır.

5 Elizabeth Holmes

Elizabeth Holmes, kan testi konusunda uzmanlaşmış bir laboratuvar şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Üniversite yıllarında arkadaşlarıyla her zamanki gibi bodrumda geleceği hakkında planlar yaparlarken aklına bu iş gelir ve ailesinin onun okuması için gönderdiği paraları sermaye yaparak şu anda tahmini değeri 4.5 milyar dolar olan şirketi kurmuştur. Türk çocuklarına versen parayı gider bahis yapar bak elin kızı şirket kurmuş. Biraz örnek almak lazım.

4 Hiroshi Yamauchi

Hiroshi Yamauchi aslında bizim anlayacağımız dilde söylemek gerekirse dededen zengin biri. Dedesinin kurduğu şirkete, babasından sonra Hiroshi Yamauchi göreve gelmiştir. Şirket ne diye soracak olursanız? Hepimizin bidiği “Nintendo”. Hiroshi Yamauchi Nintendo’da tam zamanlı çalışmak için okulu bırakmış ve şirketin değerini 2.1 milyar dolara çıkartmıştır.

3 Mark Zuckerberg

Bir çoğumuz filmini seyretti ve hepimiz (kimsenin kimseyi kandırmasına gerek yok) günde 1-2 saatimizi onun kurmuş olduğu Facebook’ta geçiriyoruz.

Harvard’ta okurken kendisine bir ilham geliyor ve okulu bırakıp Facebook sayfasını açıyor. Facebook’un 2015’deki tahmini değeri 245 milyar dolar ve Mark Zuckerberg’in 45 milyar dolar serveti olduğu söylenmektedir. Not: Adam zeki. 

2 Li Ka-Shing

Asya’nın en zengin kişisi olarak kabul edilen Li Ka-Shing, hayırsever kişiliği ile tanınan bir iş adamıdır. Ailesine maddi olarak katkı sağlamak için 15 yaşında saat satmaya Li Ka-Shing, şimdilerde değeri  32 milyar dolara ulaşan bir şirketin sahibidir.

1 Bill Gates

Bill Gates’i hepimiz tanıyoruz, seviyoruz ve çok kıskanıyoruz. Dünyanın en zengin 10 insanı listemizde 1 numarada olan ve Dünden bugüne dünyanın en zengin 10 insanı listemizde de adını gördüğümüz ve parasında gözümüz olan bir iş adamı. Anlatmaya gerek yok ama özetlersek Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates, Harvard üniversitesini bırakarak, iş yaşamına başlamış ve paraya para demeyen bir insan olup çıkmıştır.

Not: Size bir tavsiyemiz, bu insanları örnek alın ama bu sırada da okuyun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi