Youtube’dan Para Kazanma

637

Hepimiz internete girdiğimizde, youtube açmadan çıkmıyoruz. En kötü bir şarkı listesi seçip başka sekmeye geçiyoruz. Hatırlayın, müzik çalarken zırt pırt çıkan reklamlar, video öncesi “reklamı geç” yazan ve hiç tereddüt etmeden geçtiğimiz reklamlar ya da videoyu izlerken altında zıplayan reklamlar var. Genelde hepimiz “ama yetti, ne reklammış arkadaş” diyoruz, ama bilin insanlar o reklamlardan para kazanıyorlar.

Reklamlardan para kazanmak oldukça revaçta olan bir durum, ülkemizde işsizlik seviyesi her ne kadar azaldı denilsede, elinizi sallasanız işsize çarpıyor. Bir yerlerde çalışan, gizli işsizlerde var, Cem Yılmaz’ın dediği gibi.

Şimdi gelelim konumuz olan, Youtube’dan para kazanma işinine. Büyüklerimiz gözünde aslında bu bir iş değil, onlara sorsanız “çocuğum git bir SSK’lı iş bul kendine” derler ama Youtube’dan oldukça fazla para kazanan insanlar var. Hatta onların sizden hiç bir farkı yok emin olun. Sadece ürün tanıtım yaparak yılda milyon dolar kazanan ya da komik videolar paylaşıp sizin maaşınızdan daha fazla kazanan insanlar bulunmakta ve sizde eminim bir yerlerde onlara (televizyon, dergi, gazete ya da internette) denk gelmişsinizdir. Yalnız doğru söylemek gerekirse, öyle hemen çok fazla yüksekten uçmaya gerek yok. Ama ek gelir sağlayabileceğiniz bir iş kolu olabilir. Kanalınıza emek verirseniz belkide size verilen maaştan daha fazlasınıda kazanabilirsiniz.

Youtube’dan nasıl para kazanırım? derseniz, öncelikle üye olup bir kanal açmanız gerekmekte. Daha sonra, Google Adsense hesabınızı, Youtube kanalınız ile birleştiriyorsunuz. Önemli olan telif hakkı bulunan müzik, dizi gibi videolardan kaçınmalısınız. Bir video indirip, üzerinde düzenleme yapıp tekrar yüklemenizde yanlış bir hareket olur. Ayrıca hakaret içeren ya da +18 tarzında videolar yüklemeniz durumda sizlere para mara verilmeyecektir bunu dikkat edin. Yüklediğiniz videoların, aynı makale yazısı gibi özgün olmasına dikkat edin. Yani videonuzda kanalınızda çıkabilcek yayınlar yayınlamalısınız. Bakın elin çocuğu, aldığı oyuncakları paketinden çıkartıyor ve bunu çekip, Youtube yüklüyor. Çocuk senden benden zengin şu anda. 🙂 Hem sırf reklamlardan değil, görüntülenme sayısından da size azda olsa bir miktar para veriyor. 1000 izlenmeye 1 lira gibi birşey ama sürekli değişiyor bu oran.

Kısaca Youtube’dan para kazanmak mümkün ve bunu işten para kazanan çok fazla insan var. Neden sizde onlardan biri olmayasınız?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi