En Pahalı Kitap Hangisi? Pahalı Kitaplar Listesi

892

En pahalı kitap listemizi 2020 yılında tekrar güncelledik ve pahalı kitaplar listesini tekrar gözden geçirdik. Peki en pahalı kitap kimin? Oldukça ünlü bir isim diyebiliriz.

Kitap, yazılı veya basılı kağıtların, diğer insanlara düşüncelerini aktarmak, bilgi vermek, eğlendirmek ve tabi kimileri içinde hava atmak için oluşturulmuş eserlerdir. Günümüzde, insanlarla ulaşabilme imkanı artık sosyal medya üzerinden daha rahat bir hale geldi. Bazı kimselerde sosyal medya üzerinde çok takipçisi varsa bir anda kendini yazar sanıp, kitap çıkardıkları da olmuyor değil.

Ülkemizde kitap okuma oranı gün geçtikçe artmaktadır. Her gün piyasaya birbirlerinden değişik türlerde on binlerce kitap sürülüyor. Tabi bazıları az sayıda okuyucuya erişirken bazıları dünyada en çok satılanlar listesine giriyor. Kitap okuyanın kültürünü, düşüncesini ve ilmini geliştirirken, okunmazsa kitaplıkta dekor amaçlı duruyor. Sizlere değeri milyon dolarlar eden en pahalı kitap listesini sunuyoruz.

Dünyanın En Pahalı Kitap Listesi

The Canterbury Tales Geoffrey Chaucer

En pahalı kitap listemizin ilki; Geoffrey Chaucer tarafından 14. yüzyılda dünyada basılan ve ilk kitap olma özelliğini taşıyan bir eser yer almaktadır.. Londra yakınlarındaki, Canterbury Katedralden Saint Thomas Becket  Mabedi’ne doğru hac yolculuğuna çıkanların, vakit geçirmek için anlattıkları hikayelerden oluşmaktadır. 11 milyon $ değerine sahip bu eser ismi verilmeyen bir koleksiyoncuya satılmıştır.

Birds of America John James Audubon

John J. Audubon’un el yazması olan kitap isminden de anlaşılacağı gibi Amerika’da bulunan kuşların, resimleri ve özelliklerini anlatmıştır. Kitapta yer alan kuş resimlerini, yazarın kendi el çizimleri olup, el emeğinin oldukça yüksek olduğu eserlerden biridir. Kitap, 1820 yılında yazılmış ve fiyatı 12 milyon dolardır.

The Rothschild Prayerbook

Ortaçağ zamanlarında yazıldığı düşünülen bu eser, Nazi ordusu tarafından uzun süre insanlardan saklanmıştır. Hristiyanlık ile ilgili olan bu eserde çizimler beklenildiği gibi el ile tasarlanmıştır. Eserin tam olarak 13 milyon dolar değerindedir.

St. Cuthbert Gospel Cizvitler

Stonyhurst Gospel veya St. John St.Cuthbert İncil’i olarak bilinen bu eser, 8.yüzyılda latince yazılmış bir cep incilidir. İnce deri olan kapağı içerisine 94 adet parşömen folyoları bağlanmıştır. Bu eserin fiyatı 15 milyon dolardır.

Magna Carta

12.yüzyılda yazılan bir ingiliz belgesidir, kralın kendi imkanlarından kısıp, halka daha fazla hak ve özgürlük verdiği yazmaktadır. Bu nedenle günümüzdeki anayasal düzene ulaşmadaki en önemli basamak olarak düşünülür. Bu belgenin fiyatı 24 milyon dolardır.

Codex Leicester

En pahalı kitap listemizin başında, ünlü ressam, mucit ve bilim adamı olan Leonardo da Vinci’nin en önemli eserlerinden biri yer alıyor. Detayların öne çıktığı bu eserde hidrolik, suyun hareketi, astronomi gibi çalışmaları yer almaktadır. Ayrıca Galata Köprüsü ile ilgili çalışmaları da bu kitapta görmeniz mümkün. Kitap, Dünyanın En Zengin İnsanları | *2020 Güncel Listesi yazımızda da yer alan, Bill Gates tarafından tam 48 milyon dolara koleksiyonuna katmıştır.

Bu yazımız hoşunuza gittiyse Dünyanın En Pahalı Tablosu | En Pahalı 10 Tablo yazımız da incelemenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi