5 Milyon Dolarlık Fotoğraf

563

Hikaye şöyle “5 yıl önce bir adam eskici dükkanından 2 dolara aldığı bir fotoğraf, şu anda 5 milyon dolarda açık artırmaya çıkıyor. Alan adama fotoğraftakinin ismi Henry McCarty olarak söyleniyor. Ama Henry McCarty aslında çok farklı bir adam.”

Şimdi aklınızda bir fotoğraf bu kadar para eder mi diye düşünüyorsunuz? Fotoğraftaki “Billy the Kid” olunca ediyormuş anlaşılan.

Kim bu Billy the Kid? 

Billy the Kid, 1800’lü yılların sonlarına doğru yaşamış olan bir kanun kaçağı. Amerika’da birçok kişiyi öldürmek ile suçlanan azılı bir katil. Bir çok isimle bilinmekteymiş. Lincoln bölgesindeki işçiler onu Henry McCarty olarak bilirmiş, bazıları ise onu Richard Brewer olarak tanırmış. Anlıcağınız Amerika’da eski zamanlarda yaşamış bir suçlu. Onun hayatı ile ilgili şimdiye kadar bir sürü film yapılmıştır ve Billy the Kid’i ünlü insanlar oynamıştır. Yıllar sonra New Mexico’da yakalanmış ve öldürülmüştür.

Daha sonraları fotoğrafı 2 dolara satın alan adam, Henry McCarty’nin kim olduğunu araştırıyor ve sonunda kim olduğunu buluyor. Elindeki fotoğrafla yetkililere giden adam, uzunca bir süre bekliyor nedeni ise fotoğrafın gerçek olup olmadığı analiz edilmesi.Bir sürü uzman tarafından kontrol edilen fotoğrafın sonunda gerçek olduğu anlaşılıyor ve tam 5 milyon dolara açık arttırmaya çıkarılıyor.

Fotoğrafın Billy the Kid’e ait olduğu haberi çok çabuk yayılmış ve bir çok antika koleksiyonu ya da özel koleksiyoncu insanlar tarafından heyacanla karşılanmıştır. Kevin Costner’ın sunduğu Nat Geo kanalında yayınlanan bir yayın ile bu hikaye anlatılmaktadır. 2 dolara alınan fotoğrafın 5 milyon dolara satılma öyküsü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi